Ryszard Cach


Ryszard Cach, urodzony 25 października 1950 roku w Dzierżoniowie, jest wybitnym polskim fizykiem, który zdobył uznanie w różnych dziedzinach fizyki. Specjalizuje się w fizyce ciała stałego, a jego zainteresowania naukowe obejmują również fizykę dielektryków, fizykę ferroelastyków oraz fizykę ferroelektryków.

Jako nauczyciel akademicki, jest związany z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie prowadzi badania oraz szkoli studentów w swojej dziedzinie. Jego praca ma znaczący wpływ na rozwój wiedzy w zakresie fizyki i jest przykładem zaangażowania w rozwój nauki w Polsce.

Życiorys

Wykształcenie

Ryszard Cach, który swoje młodzieńcze lata spędził w Dzierżoniowie, po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej w I Liceum Ogólnokształcącym, rozpoczął swoją akademicką podróż na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczył się z zaangażowaniem, co zaowocowało wyróżnieniem w 1973 roku, kiedy to uzyskał tytuł magistra fizyki. Swoje życie zawodowe powiązał z tą uczelnią, systematycznie awansując na coraz wyższe stanowiska: od asystenta stażysty w 1973 roku, przez asystenta w 1974, starszego asystenta w 1975, adiunkta od 1981 roku, aż do osiągnięcia tytułu profesora nadzwyczajnego w 1999 roku.

W 1981 roku obronił swoją pracę doktorską na temat Nieliniowe własności siarczanu trójglicyny w pobliżu temperatury przemiany fazowej, która została wyróżniona nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Następnie, w 1993 roku, uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt.: Non-Linear Properties of Some Real Ferroelectric Crystals. W 2007 roku, prezydent RP Lech Kaczyński, nadał mu tytuł profesora zwyczajnego, co potwierdza jego osiągnięcia naukowe oraz znaczący wkład w rozwój fizyki w Polsce.

Działalność organizacyjna na uczelni

W okresie od 1996 do 2002 roku, Ryszard Cach pełnił rolę zastępcy dyrektora ds. dydaktyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej. Był współautorem reformy w zakresie programu studiów fizyki, którego celem było wprowadzenie dwustopniowego systemu studiowania. Przygotowywał również kierunek fizyka do pierwszej akredytacji, dokonywanej przez Uniwersytecką oraz Państwową Komisję Akredytacyjną. Jego działania przyczyniły się do powstania międzyuczelnianego zespołu odpowiedzialnego za program studiów w specjalności fizyka medyczna.

W latach 2002-2005, jako prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Fizyki i Astronomii, nieprzerwanie współpracował z uniwersyteckim Centrum Edukacji Nauczycielskiej, gdzie był współautorem programu oraz wykładowcą w podyplomowych studiach dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Funkcję prorektora ds. dydaktyki sprawował w latach 2005-2008, a następnie prorektora ds. nauczania w okresie 2008-2012. Po tych wszystkich doświadczeniach, w 2012 roku, został ponownie wybrany na prodziekana Wydziału Fizyki i Astronomii UWr, tym razem zajmując się sprawami dydaktycznymi.

Życie prywatne

Ryszard Cach wiedzie życie rodzinne z żoną Haliną, która pracuje jako nauczycielka języka angielskiego. Para doczekała się trójki dzieci: Agnieszka, która jest doktorantką biotechnologii na UWr, Aleksandra, studentka iberystyki i polonistyki, oraz syn Krzysztof, który obecnie studiuje fizykę. Ich życie rodzinne na pewno jest bogate w doświadczenia związane zarówno z nauką, jak i z wieloma innymi dziedzinami.

Publikacje i odznaczenia

Ryszard Cach jest ekspertem w dziedzinie fizyki kryształów, ze szczególnym uwzględnieniem przemian fazowych w kryształach ferroelektrycznych i ferroelastycznych. Jego badania koncentrują się na zjawiskach krytycznych, które towarzyszują tym procesom. Jest autorem oraz współautorem 47 publikacji naukowych, wśród których znajduje się również prace napisane w języku angielskim.

W uznaniu za swoje zasługi w zakresie działalności dydaktycznej, naukowej oraz organizacyjnej, został odznaczony w 2000 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Przypisy

  1. Władze dziekańskie WFiA UWr na lata 2012-2016 [dostęp 01.10.2012 r.]
  2. a b Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, nr 9a, (150), 2008, s. 7.
  3. a b Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, nr 9a, (150), 2008, s. 6.
  4. Prof. Ryszard Cach, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.03.2010 r.]
  5. Dielectric Non-Linear Properties of Some Real Ferroelectric Crystals w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 26.03.2010 r.]
  6. Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 11, Nr 6 (111), czerwiec 2005, s. 7.
  7. Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 11, Nr 6 (111), czerwiec 2005, s. 6.

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Dagmara Adamska | Cezary Beker | Wiesław Zabłocki

Oceń: Ryszard Cach

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:21