Witold Janeczek to postać wybitna w dziedzinie weterynarii, z urodzeniem datującym się na 22 sierpnia 1948 roku w Dzierżoniowie. Jest on renomowanym polskim lekarzem weterynarii, który w swojej karierze poświęcił się głównie profilaktyce weterynaryjnej oraz zoohigienie.
Jako nauczyciel akademicki, Witold Janeczek jest ściśle związany z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia oraz angażuje się w kształcenie przyszłych specjalistów w tej dziedzinie.
Życiorys
Witold Janeczek urodził się w 1948 roku w Dzierżoniowie, gdzie zakończył swoją edukację podstawową, kontynuując naukę w II Liceum Ogólnokształcącym. Już w 1966 roku rozpoczął studia na Wydziale WeterynaryjnymWyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. W 1972 roku, po uzyskaniu dyplomu lekarza weterynarii, podjął pracę w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych na swoim wydziale.
W 1975 roku przeniósł się do Poznania, by dołączyć do Instytutu Weterynarii w Puławach, a dwa lata później powrócił do Wrocławia. Tutaj rozpoczął pracę w Zakładzie Zoohigieny Instytutu Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej Akademii Rolniczej. Stopień doktora nauk weterynaryjnych uzyskał w 1979 roku na podstawie pracy zatytułowanej „Wartość diagnostyczna oznaczeń wybranych wskaźników biochemicznych dla potrzeb metafilaktyki okresu okołoporodowego u krów”.
Kolejnym znaczącym osiągnięciem było uzyskanie w 1989 roku stopnia doktora habilitowanego nauk rolniczych na Wydziale Zootechniki, na podstawie rozprawy pt. „Kształtowanie się gospodarki wodno-elektrolitowej u cieląt utrzymywanych od pierwszego dnia życia bez dostępu do wody”. Tytuł profesora otrzymał w 1999 roku z rąk prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego.
Od 1994 roku Witold Janeczek pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Katedrze Higieny Zwierząt i Środowiska Hodowlanego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Poza działalnością dydaktyczną, odbył również długoterminowy staż w Republice Federalnej Niemiec w Instytucie Anatomii, Biochemii i Higieny Zwierząt Uniwersytetu w Bonn. W swojej karierze zawodowej był członkiem Senackiej Komisji ds. Badań Naukowych oraz Rektorskiej Komisji ds. Płac Nauczycieli Akademickich.
W latach 1999-2005 pełnił rolę prodziekana, a następnie od 2005 do 2008 roku był dziekanem Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.
Dorobek naukowy i odznaczenia
Witold Janeczek jest znaczącą postacią w dziedzinie nauk weterynaryjnych, będąc autorem jednego skryptu z obszaru profilaktyki weterynaryjnej oraz imponującej liczby 120 publikacji naukowych. Jego badania miały szansę być prezentowane na licznych konferencjach, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych, odbywających się w takich miastach jak Hanower, Stuttgart, Lipsk, Sankt Petersburg oraz Maastricht.
W obszarze naukowym specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących wzajemnego wpływu warunków środowiskowych na zdrowotność i efekty produkcyjne zwierząt gospodarskich. Jego zainteresowania obejmują również aspekty takie jak termoregulacja u zwierząt gospodarskich, zaburzenia metaboliczne w postaci subklinicznej u krów mlecznych i cieląt, a także reakcje układu odpornościowego cieląt na stres. Wiedza i doświadczenie Witolda Janeczka uczyniły go członkiem prestiżowych organizacji, takich jak International Society of Animal Hygiene, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych oraz Polskie Towarzystwo Zootechniczne. Jest także członkiem Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Za swoje osiągnięcia zarówno naukowe, jak i dydaktyczne, Witold Janeczek został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką „Zasłużony dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu”. Do tej pory 10-krotnie otrzymywał również nagrodę rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Przypisy
- Prof. Witold Janeczek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.10.2013 r.]
- a b c d e f Biografia na stronie Wrocławskiego Środowiska Akademickiego. wsa.dbc.wroc.pl. [dostęp 27.10.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Ewa Tylecka | Friedrich Sadebeck | Konopskyy | Sławomir Stasiak (duchowny) | Tadeusz Chlipała | Hans Jürgen von ArnimOceń: Witold Janeczek