Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betezda” w Dzierżoniowie


Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betezda” w Dzierżoniowie jest istotnym miejscem kultu religijnego i społecznego, które funkcjonuje w ramach Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce. Zajmuje on swoje miejsce w zachodniej części kraju, a jego duchowym przewodnikiem jest pastor Daniel A. Oświeciński.

W położonym na Dolnym Śląsku Dzierżoniowie, w okresie międzywojennym istniał niemieckojęzyczny zbór zielonoświątkowy, który niestety zniknął po zakończeniu II wojny światowej. W 1947 roku do miasta przybyli zielonoświątkowcy mówiący po polsku, którzy rozpoczęli praktyki religijne w prywatnych mieszkaniach. Pierwszym pastorem tej grupy był Mikołaj Czelen. W ciągu kilku lat zbór zaczął jednak napotykać trudności, gdyż w 1950 roku służba bezpieczeństwa aresztowała wielu liderów zboru, co wynikało z nielegalnego charakteru ich działalności.

W wyniku prześladowań, które trwały do 1953 roku, zbór dołączył do struktur Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego. W 1954 roku zyskał nową przestrzeń modlitewną przy ul. Kościuszki 3, co z pewnością ułatwiło mu funkcjonowanie w trudnych warunkach tamtych czasów.

W 1994 roku, w wyniku decyzji Naczelnej Rady Kościoła, zbór uległ podziałowi, co spowodowało spadek liczby jego wiernych do 34. Mimo to, po upływie dekady, zbór odbudował swoją społeczność i znów przekroczył 100 członków, a obecnie, z dziećmi, liczy już około 150 osób.

W kontekście wewnętrznych spraw zboru, po wydarzeniach związanych z Mieczysławem Czajką i odwołaniem pastora D. Oświecińskiego, które miało miejsce z obaw o negatywne postrzeganie w prasie, członkowie łaskawie wspierali swojego lidera, co doprowadziło do jego rehabilitacji w 2005 roku.

W 1998 roku zbór uzyskał nowy budynek po Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Świdnickiej 33. Po odpowiednich przebudowach stał się on aktualną siedzibą zboru, ukierunkowaną na szeroką działalność społeczną.

W okresie transformacji ustrojowej zbór angażował się w pomoc ludziom potrzebującym, dostarczając żywność, odzież oraz inne artykuły pierwszej potrzeby na Ukrainę, do Łotwy i Rumunii. Bezpośrednio po rumuńskiej rewolucji zaczęto wspierać również ten kraj. Obecnie zbór kontynuuje swoją działalność charytatywną lokalnie, a opieką zboru objętych jest ponad 50 rodzin.

Na koniec roku 2010 zbór gromadził 147 wiernych, z czego 88 osób nosiło tytuł ochrzczonego członka.

Przypisy

  1. Zbory Kościoła Zielonoświątkowego powyżej 50 członków. kzbb.org. [dostęp 19.10.2022 r.]
  2. M. Czajko: Życie, życie moje.... Wyd. 2. Szczecin: Compassion, 2014 r., s. 361. ISBN 978-83-7978-007-5.
  3. a b c d Rafał Ciućka, Historia zboru
  4. Kościół Zielonoświątkowy, Zbór Betezda

Oceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betezda” w Dzierżoniowie

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:23