Dziś, 13 grudnia 2024 roku, przypada czterdziesta trzecia rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ten tragiczny moment w historii, zapoczątkowany przez Wojciecha Jaruzelskiego, doprowadził do brutalnych represji i licznych ofiar wśród obywateli. Szczególnie dotkliwie wydarzenia te odczuli mieszkańcy Dzierżoniowa, gdzie miały miejsce znaczne protesty przeciwko reżimowi. W ramach obchodów tej rocznicy warto przypomnieć zarówno ofiary, jak i tych, którzy walczyli o demokrację.
Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku miało na celu stłumienie narastających protestów społecznych i opozycji, reprezentowanej m.in. przez NSZZ „Solidarność”. Działania rządu doprowadziły do tragicznych wydarzeń, w których życie straciło około setki ludzi, a 10 tysięcy osób zostało internowanych. Dzierżoniów, jako jedno z miejsc, gdzie opór wobec władzy był silny, doświadczył licznych represji i brutalnych pacyfikacji manifestacji.
31 sierpnia 1982 roku miała miejsce największa lokalna demonstracja, w której uczestniczyło około 1,5 tysiąca osób. Protestujący, skandując hasła antyrządowe, zderzyli się z funkcjonariuszami milicji, co zakończyło się aresztowaniem 80 osób. Stan wojenny formalnie zakończył się 22 lipca 1983 roku, jednak represje ze strony władz trwały jeszcze przez kilka lat, aż do końca systemu komunistycznego w Polsce w 1989 roku. Uczestnicy dzisiejszych obchodów rocznicy składają hołd wszystkim ofiarom i przypominają o znaczeniu tych wydarzeń dla przyszłych pokoleń.
Źródło: Urząd Miasta Dzierżoniów
Oceń: Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Dzierżoniowie
Zobacz Także