UWAGA! Dołącz do nowej grupy Dzierżoniów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Krzysztof Borowiec (reżyser)


Krzysztof Borowiec, urodzony 2 stycznia 1951 roku w Dzierżoniowie, a zmarły 4 maja 2014 roku w Lublinie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego teatru i kabaretu. Był on współzałożycielem znanego kabaretu Legion Amba oraz reżyserem i aktorem w teatrze, który stworzył pod nazwą Grupa Chwilowa.

Już w wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a swoją edukację kontynuował w Poniatowej, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące w 1968 roku. Osobistą pasję do sztuki rozwijał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, studiując historię, choć ostatecznie nie ukończył tego kierunku. Mimo to, zdobył uprawnienia instruktorskie do prowadzenia grup teatralnych, co pozwoliło mu na realizację jego artystycznych zamierzeń.

Teatr stał się integralną częścią jego życia już podczas studiów. Krzysztof Borowiec był współzałożycielem kabaretu Legion Amba, który działał przez pierwszą część lat 70. XX wieku. Po zakończeniu działalności tej formacji, wraz z Janem Bryłowskim oraz Bolesławem Wesołowskim, stworzył nową grupę artystyczną, funkcjonującą początkowo jako kabaret Nazwać, a następnie znaną jako Grupa Chwilowa. W tej grupie Borowiec występował pod pseudonimem Witalis Romeyko, prezentując teksty stworzone w formie zbiorowej kreacji.

Debiutancki występ Grupy Chwilowej miał miejsce w lubelskim klubie Arcus i był częścią premierowego programu pt. „Gdzie postawić przecinek. Obrazki”. Szybko po tym, kabaret przekształcił się w teatr, a Krzysztof Borowiec pełnił w nim rolę reżysera oraz aktora.

Grupa Chwilowa stała się jednym z czołowych teatrów alternatywnych lat 70. i 80., a jej występy prezentowane były na licznych festiwalach, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Pierwsza premiera miała miejsce w 1976 roku, a przedstawienie „Scenariusz” zyskało uznanie na międzynarodowej scenie teatralnej, w tym w Niemczech. Po tym sukcesie Borowiec zaprezentował szereg kolejnych spektakli, takich jak „Pokaz” w 1977, „Lepsza przemiana materii” w 1978 oraz „Cudowna historia” w 1983 roku.

Znaczącym osiągnięciem było również przedstawienie „Postój w pustyni” z 1991 roku, które zdobyło nagrodę Fringe First na festiwalu teatralnym w Edynburgu. Po pewnym czasie Borowiec zrealizował jeszcze wiele innych projektów, w tym sztukę „Album rodzinny” z 1998 roku oraz „Reprint Scenariusz” w 2003 roku.

Krzysztof Borowiec powrócił na scenę wiosną 2014 roku, wznowił jeden ze swoich głośnych spektakli, który był prezentowany wielokrotnie. Niestety, jego plany związane z dalszymi występami przerwała jego śmierć 4 maja 2014 roku. Jego twórczość oraz wkład w kulturę pozostają jednak niezatartym śladem, a spektakle Grupy Chwilowej były wystawiane w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Danii, Izraelu, Portugalii, Hiszpanii, Norwegii, Czechosłowacji, Rosji, Niemczech i Francji.

Przypisy

  1. Krzysztof Borowiec (1951–2014) – Leksykon – Teatr NN [online], teatrnn.pl [dostęp 18.11.2017 r.]

Oceń: Krzysztof Borowiec (reżyser)

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:25